Százötvenezer kisvállalkozás, hatvanezer kisgyermekes család, több százezer vállalkozás mellett még többek között a hallgatók és a banki adósok életét is megkönnyítik a kormány gazdaságvédelmi intézkedései – mondta el a pénzügyminiszter-helyettes összegezve a május közepén aktuális helyzetet. Nézzük ezeket sorban!

Világszerte példaértékű a hitelmoratórium, amely közel kétezer milliárd forintot hagyhat több százezer banki adósnál. Ezt egészíti ki az adó- és a bírósági végrehajtások felfüggesztése, amelynek egyik legfontosabb elemét, a kilakoltatások elhalasztását emelte ki az államtitkár. Az adóügyi könnyítésekre kitérve ezek között vannak célzottak, amelyek a koronavírus-járvány káros gazdasági hatásainak leginkább kitett ágazatoknak segítenek, illetve olyan intézkedések, amelyek minden gazdasági szereplőt érintenek.

A kisadózó vállalkozások tételes adójánál a négyhavi adóelengedés több mint 151 ezer olyan kisvállalkozást érint, akiket a globális koronavírus-járvány miatt kialakult krízishelyzet a leginkább sújt. Négyhavi járulékot nem kell befizetnie számos nehéz helyzetbe került cégnek sem, ahogy a vállalkozások munkavállalóitól csak csekély mértékű járulékot vonnak le. A Pénzügyminisztérium számításai szerint ez utóbbi intézkedés mintegy 220 ezer dolgozó munkájának megőrzését segítheti. Az összes vállalkozást érintő adóváltozások közül a szociális hozzájárulási adó csökkentését emelte ki. A kormány a járványhelyzetre tekintettel döntött arról, hogy a 2016-os bérmegállapodásban rögzített hat százalékos reálbér-emelkedésre vonatkozó feltétel teljesülésétől függetlenül, már július 1-jétől 15,5 százalékra csökken a szociális hozzájárulási adó. A két százalékpontos mérséklés idén év végéig 160 milliárd forintot hagy a munkáltatóknál.

Kedvező, hogy a kormány döntött a bérköltség egy részének átvállalásáról, az egyes helyiségbérleti szerződések felmondási tilalmáról, ezermilliárdos tételben nyílnak meg kamat- és garanciatámogatott hitelek a magyar vállalkozások előtt és százmilliárdos tételben támogat az állam beruházásokat. Még a felsőoktatásban tanulók is számíthatnak pénzügyi segítségre, akár mintegy 75 ezer hallgató élhet a Diákhitel Plusz konstrukcióval.